
Teknik Analiz
Ayı Tuzağı (Bear Trap) Nedir? Piyasadaki Yanıltıcı Düşüşlerin Anatomisi
Ayı tuzağı, piyasada düşüş trendi izlenimi yaratarak yatırımcıları yanıltmayı ve panik içinde satış yapmalarını sağlamayı hedefleyen bir manipülasyon stratejisidir. Destek seviyelerinin altında gerçekleşen sahte kırılmalarla başlayan bu süreçte, yatırımcıların teknik analiz ve hacim göstergeleriyle dikkatli olmaları önemlidir.
Commodity Channel Index (CCI) Nedir? Teknik Analizde Fiyat Trendlerini Yakalayın
CCI, yani Commodity Channel Index (Emtia Kanal Endeksi), bir teknik analiz göstergesidir ve genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım seviyelerinde olup olmadığını belirlemek için kullanılır.
Piyasalarda Kararsızlığın İfadesi: Doji Mumları Nedir?
Doji mumları, teknik analizde kullanılan Japon mum çubuğu grafiklerinde beliren ve belirli bir zaman diliminde açılış ve kapanış fiyatlarının hemen hemen aynı olduğu mumlardır. Doji, piyasanın kararsız olduğunu veya belirli bir yönelim eksikliği bulunduğunu gösterir.
Kripto Dünyasında Bubble Charts Nedir?
Kripto dünyasında bubble chart (balon grafiği), piyasa analizinde kullanılan, yatırımcıların belirli bir varlığın hacmi, piyasa değeri ve fiyat gibi faktörleri aynı anda görselleştirebileceği bir grafik türüdür. Grafik üzerinde her bir balon, kripto para birimini temsil eder ve balonun büyüklüğü genellikle varlığın piyasa değeri veya işlem hacmi gibi bir metriği ifade eder.
Harmonik Formasyonlar Nedir? Teknik Analizin Geometrik Stratejileri
Harmonik formasyonlar, finansal piyasalarda fiyat hareketlerini belirli oranlara dayandıran geometrik yapıların analiz edildiği bir teknik analiz yöntemidir. Fibonacci oranlarını kullanarak fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışan bu formasyonlar, döngüsel ve tekrar eden piyasa hareketlerini tanımlamaya yardımcı olur.
Yükselen Kama Nedir? Teknik Analizde Yatırımcılar İçin Kritik Bir Formasyon
Yükselen kama, teknik analizde sıklıkla kullanılan bir formasyondur ve genellikle bir varlığın fiyatının belirli bir süre boyunca yükselmekte olduğunu, ancak momentumun zayıfladığını gösterir. Bu formasyon, fiyatların daralan bir kanal içinde hareket ettiği bir grafik modeli olarak tanımlanır.
RSI Nedir? Teknik Analizde Göreceli Güç Endeksi (Relative Strength Index)
RSI (Göreceli Güç Endeksi), teknik analizde bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumunu ölçmek için kullanılan bir momentum göstergesidir. 0 ile 100 arasında bir değer alır; genellikle 70'in üzerindeki değerler varlığın aşırı alındığını, 30'un altındaki değerler ise aşırı satıldığını gösterir, bu da potansiyel trend dönüş noktalarını belirlemeye yardımcı olur.
Golden Cross Nedir? Piyasalarda Yükseliş Sinyali Veren Güçlü Teknik Gösterge
Golden Cross, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamayı yukarı yönlü kesmesiyle ortaya çıkan ve piyasalarda yükseliş sinyali veren güçlü bir teknik göstergedir. Bu gösterge, genellikle uzun vadeli bir boğa piyasasının başlangıcı olarak yorumlanır ve yatırımcılar tarafından gelecekteki fiyat artışlarını öngörmek için kullanılır.
Fibonacci Nedir? Matematiksel Dizinin Finans ve Teknik Analizdeki Rolü
Fibonacci Nedir? Fibonacci Dizisi, İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından 13. yüzyılda tanıtılmış bir sayı dizisidir. Bu dizi, her…
Kripto Para Dünyasında En Çok Kullanılan 10 Formasyon
Kripto para piyasalarında teknik analiz, fiyat hareketlerinin tahmin edilmesinde yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Bu analizde kullanılan formasyonlar, yatırımcılara fiyatın gelecekteki hareketleri hakkında fikir verir.




























